HYRJE Andrea Stefani

Andrea Stefani

Andrea Stefani

HYRJE Andrea Stefani

Skandali i ligjit të ri të pronave

Respektimi i pronës private është guri i themelit të një shteti ligjor dhe i politikave të tij publike për mbrojtjen e lirive dhe të...

Koalicioni PS-LSI dhe sëpata e autokratit

Në vitin 1991, në një nga librat e tij, Noam Chomsky, filozofi dhe komentatori famshëm politik amerikan, është përpjekur të argumentojë rrezikshmërinë shumë...

Nishani me Erdoganin kundër Skënderbeut?

Askush nuk është aq i pasur sa të blejë të kaluarën e vet, thoshte Oskar Uajlld. Por disa politikanë shqiptarë, për shkak të varfërisë...

Eksodi kosovar dhe një kritikë Kadaresë lidhur me lirinë

Drejtësia është një emër i dytë për lirinë. – Edmund Burke “Liria është gjëja më sublime që ka krijuar njerëzimi, madje qëndron mbi njerëzimin vetë....

Liria e besimit dhe besimi te liria

Unë jam ateist. Dhe prandaj nuk jam ndier fare mirë kur në librin “Mbi tolerimin” të filozofit të shquar, Xhon Lok, lexova, kohë më...

Patriotizëm europian që të mos gremisemi si nacionalizmi serb!

Ajo që ndodhi në Beograd ishte një disfatë e nacionalizimit serb. Një tjetër provë se nacionalizmi në kohën tonë nuk është një udhërrëfyes i...

Berisha, padrinoja që nxorri në pritë Azem Hajdarin?

Sali Berisha ka qenë personi që ka nxjerrë Azem Hajdarin në pritën që i mori jetën? Deri më sot është formuluar si akuzë politike,...

Guvernator, përgjegjësia të urdhëron: Ik!

Më kot përpiqen ta mbrojnë me heshtje ose me deklarime, si ato të Ilir Metës, që rreken ta degdisin fajin për vjedhjen e milionave...

Enver Hoxhës duhet t’i japim atë që i takon Cezarit

Përse Enver Hoxhës duhet t’i japim atë që i takon Cezarit? Mos bëjmë një padrejtësi? Aspak! Sepse Enveri ishte një Cezar. Për qartësim, cezarizmi...

Dritëhijet e Ilir Metës dhe “antikorrupsioni” i Berishës

Këto ditë gazeta RD ka nisur një sulm kundër Ilir Metës duke marrë shkas nga një pritje sa masive aq edhe luksoze që organizoi...

Janukoviç në kërkim për vrasje protestuesish, Berisha akoma i lirë

Një diktaturë dhe një diktator e quajnë të ligjshme të vrasin qytetarë që protestojnë kundër qeverisë. Në një demokraci, vrasja e protestuesve është krimi...

Masakra e 21 janarit, kryefajtorët flasin se nuk flet drejtësia

Kryefajtorët e vrasjeve të 21 janarit, Sali Berisha dhe Lulzim Basha, vazhdojnë të mbrohen dhe shfajësohen publikisht me gënjeshtrën se i vranë ata që...

Te fundit