Hyrje » Andi Bushati

Hipokrizia me vrasjen e dy çekëve

Andi Bushati

Andi Bushati është një nga emrat më autoritarë të gazetarisë shqiptare. Emisioni i tij “Zonë e Ndaluar”, i cili prej më shumë se tri vitesh transmetohet çdo të hënë në TV “Klan”, u pezullua pas dorëheqjes së tij të parevokueshme. Shkak për dorëheqjen e dhimbshme të tij u bë pezullimi nga pronari i TV “Klan”, Aleksandër Frangaj, i transmetimit të tri dokumentarëve që zoti Bushati ka bërë për profilin e tri figurave kryesore politike të kësaj fushate, Sali Berisha, Edi Rama dhe Ilir Meta. Duke mos pranuar këtë standard të lirisë së shprehjes, Bushati dha dorëheqjen nga një grup televiziv, në të cilin është prej themelimit të tij. Ky detaj përsërit në njëfarë mënyre shumë momente të jetës profesionale të Andi Bushatit. Në fillimet e tij si gazetar në gazetën “Koha Jonë” ai ishte i pari që dha dorëheqjen në vjeshtën e vitit 1996, kur brenda gazetës më të madhe në Shqipëri filluan problemet dhe përpjekjet për kontroll të politikës botuese. Prej vjeshtës së vitit 1996 deri në fillim të vitit 1997, ai qëndroi larg medies, derisa në shkurt të vitit 1997 u shfaq si një nga themeluesit e revistës javore “Klan”, së bashku me Aleksandër Frangajn. Ai qëndroi në krye të kësaj reviste deri në vitin 2005. Pas kësaj ai vendosi të largohej dhe për shkak të nevojës që kishte revista për të mbajtur një qëndrim të ri ndaj të sapoardhurve në pushtet. Por historia e rezistencës së tij profesionale ka plot detaje dhe në kontributet e tij në TV “Klan”. Në vitin 2001, ndërsa Fatos Nano kishte nisur një fushatë për pastrimin e Partisë Socialiste dhe qeverisë nga korrupsioni, ai ishte ndër gazetarët e TV “Klan” që u përpoqën t’i bëjnë rezistencë mbështetjes pa kriter për Ilir Metën. Ai mbështeti dorëheqjen e drejtorit të lajmeve, Armand Shkullaku, së bashku me disa drejtues të tjerë të lajmeve në TV “Klan”, në shenjë proteste ndaj diktimit të politikës botuese nga pronari Frangaj, në atë kohë shumë i lidhur me Ilir Metën. Në vitin 2003 marrëdhëniet e tij me kryeministrin, Fatos Nano, acarohen për shkak të qëndrimeve të tij profesionale. Acarimi u tejkalua prej zotit Nano dhe në planin personal. Ndërsa zgjedhjet po afronin dhe Fatos Nano shpresonte te mbështetja e TV “Klan” për zgjedhjet e vitit 2005, qëndrimi i tij dhe Armand Shkullakut ishte vendimtar për ndryshimin e kursit. Përpjekjet e një grupi biznesmenësh afër Fatos Nanos dhe pronarit të TV “Klan”, Aleksandër Frangaj, për të blerë mbështetjen e televizionit gjatë fushatës së vitit 2005 dështuan, pasi redaksia e lajmeve transmetoi jashtë dëshirës së pronarëve videon e buzukut, ku Fatos Nano festonte, ndërsa në Shqipëri ishte ditë zie.

Hipokrizia me vrasjen e dy çekëve

Fotoja që nxjerr hipokrizinë e Ramës

Një foto që qarkullon prej dy ditësh, ka lënë gojëmbyllur dhe pafjalë, socialistët që nuk dinë të përgjigjen. Në këtë foto, të postuar nga vetë Rama, ky i fundit shfaqet përkrah një personi të cilin socialistët e kanë hequr nga puna, si pjesëtar të grupit të zjarrit në 21 janar. Por del se personi në fjalë fillimisht është bërë drejtor në KESH, pastaj kryetar rrethi... 

Kush i ka fshehur gjurmët e kriminelëve?

Sa më shumë gërvishtet çështja Doshi apo Frroku, aq më shumë dalin në pah fakte tronditëse. Arrestimet e fundit në mesnatën e mbrëmshme tregojnë se ende kemi zbuluar vetëm majën e ajsbergut, të një sistemi që ka punuar për të fshehur gjurmët e krimit, ndërkohë që paguhej për ti zbuluar ato. Dy shefa të lartë të Interpolit janë vënë nën pranga me akuzën e shpërdorimit... 

A fle Rama në shtrat me krimin?

Pamundësia për ta mposhtur kriminalitetin në nivele të larta po e diskretiton me shpejtësi imazhin e kësaj qeverisjeje. Tani kundërshtarët më të egër të saj janë të bindur se ajo është drejtëpërdrejtë e lidhur me botën e errët të krimit, ndërsa ata më dashmirësit mendojnë se ajo është e pafuqishme të luftojë ndaj tij. Por të gjithë njerëzit e arsyeshëm bien dakord... 

Tags:

Shkodran Mustafi është një gjerman!

Futbollisti Shkodran Mustafi ka përndezur dje reagime shumë kontradiktore të tifozëve dhe patriotëve të çartur shqiptarë. Ai shënoi dy gola me skuadrën e tij të Valencias. Shumë faqe online (edhe Lapsi.al) e nxorën si titull të rëndësishëm faktin se, në njërin prej tyre, ai festoi me trendin e këtyre kohëve: duke bërë para gjoksit shqiponjën që formuan Kasami, Xhaka, Shala... 

Andi Bushati: Fundi i një vote morale?

Rezultati i LSI-së më 8 Maj dhe mbajtja bindshëm e nivelit të forcës së tretë politike në vend, kanë ringritur edhe njëherë pikëpyetjen nëse zgjedhësit i gjykojnë apo jo partitë në bazë të sjelljes së tyre. Nëse ato ndëshkohen, apo përfitojnë në bazë të një metri moral? Po të shohësh mbi 120 mijë votuesit që mbështetën këtë radhë këtë parti, së cilës kori i... 

Tags:

Mos e humbisni...

Rihanna ben tifo per Gjermanine

Rihanna ben tifo per Gjermanine