HYRJE Kulture

Kulture

Kulture

HYRJE Kulture

SHBA: Hapet ekspozitë për Nënë Terezën

Disa muaj m? par? n? qytetin New Heaven u hap nj? ekspozit? kushtuar 100-vjetorit t? lindjes s? N?n?s Tereze. Ky qytet amerikan ?sht? i...

10 mënyra se si Facebook-u mund t’iu shkatërrojë jetën

Këtë javë Facebook-u do regjistrojë anëtarin e 500 miliontë. Është një rekord aq sa domethënës aq dhe pa kuptim. Por, është një kujtesë e...

Tinka Kurti: Ju rrëfej origjininën time hungareze

Rastësia e solli që për shumë vite të isha komshi me një nga emrat më të spikatuar të artit, ikonën e skenës dhe kinematografisë...

10 tragjeditë më të mëdha në Shqipëri,nga ajo e Otrantos deri tek e Gërdecit

Një aksident me përmasa tragjike trondit Shqipërinë ditën e djeshme. Autobusi i linjës Fushë-Arrës- Durrës del nga rruga në fshatin Dom në komunën Gjegjan...

Zhani Ciko merr çmimin “Ylli i Artë Akademik”

“Akademia Imperialis” i ka akorduar mjeshtrit Zhani Ciko “Yllin e Artë Akademik Ndërkombëtar”, duke e renditur në Librin e Artë të Akademikëve të Mëdhenj....

Çifti më i gjatë në botë të dy bashkë më tepër se 4 metra

Wilco dhe Keisha Kleef-Bolton janë çifti më i gjatë në botë. Ata së bashku janë më të gjatë se katër metra dhe ky rekord...

Trupat e teatrit antik

Festivali ndërkombëtar i teatrit "Butrinti 2000" mbahet më 17-23 korrik. Edicioni i njëmbëdhjetë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit "Butrinti 2000" pasi ka marrë miratimin e...

Pesë ikona i shpëtojnë shkatërrimit

Pesë ikona, sjellë nga pavijoni i artit mesjetar në Muzeun Kombëtar, po i nënshtrohen procesit të restaurimit në laboratorin e Institutit të Monumenteve të...

Katër artistë kosovarë ekspozitë pikture në Muzeun Kombëtar

Katër artistë të rinj nga Kosova, Migjen Limani, Armend Fazliu, Venhar Sadiku si dhe Armend Rushiti kanë paraqitur sot në Muzeun Historik punimet e...

Molossia, shteti Amerikan me himnin Shqiptar

Në rite, tradita, zakone apo afërsi gjeografike nuk ka asgjë të përbashkët, mes Molossise dhe Shqipërisë. Pervec, himnit. Gjithsesi, këtë lidhje e ka bërë që...

Ekspozite per stolite e femrave shqiptare

Një ekspozitë e tërë me stoli të femrave shqiptare të ruajtura në shekuj, na zbulon detaje mbi jetën dhe kulturën e tyre të zbukurimit...

“Elegance”, Revista më e re në treg

Përgjigjjen për gjithçka që lidhet me modën, stilin, emrat e mëdhenj të pasarelave, zgjedhjet për lukun, apo ambjentet që mund të frekuentoni dhe jo...

Te fundit