HYRJE Kulture

Kulture

Kulture

HYRJE Kulture

Dhjetë historitë më misterioze në botë

Histori të panumërta misterioze që përshkojnë anë e mbanë botën. Fenomene të veçantë dhe ngjarje të habitshme. Këto mistere kanë shumë vite që ekzistojnë...

Zbulohet këmba e bronzit, Apoloni

Nëntoka e Apolonisë se lashte ofron surprizën e radhës. Pas statujës se atletit, arkeologet shqiptare dhe franceze kane nxjerre ne drite një këmbe prej...

Rrëfehet për herë të parë nga SHBA një nga parashutistët e dërguar në Shqipëri...

Dëshmon nga Cleveland i Ohio-s, SHBA, Zef Luka, një nga të paktët parashutistët e hedhur nga agjencitë e inteligjencës anglo-amerikane për të rrëzuar komunistët...

10 librat që kanë tronditur botën, nga “Mein Kampf” i Hitlerit deri tek “Manifesti”...

Librat janë një prej pasurive më të mëdha të njerëzimit, por në shumë raste përgjatë historisë janë shkruar libra, të cilët kanë ngjallur polemika...

Familjet e mëdha më të pushtetshme në botë

Emrat e disa familjeve në histori lidhen me pushtetin e fuqinë që buron nga pasuria jo e zakonshme e tyre. Janë disa dhjetëra familje...

10 arsye pse Aleksandri i Madh ishte i madh

Aleksandri III, (356-323 para Krishtit), mbreti i Maqedonisë, pas pushtimit të Greqisë nga babai i tij, Filipi II, e shndërroi atë në perandori duke...

50 batutat më pikante të Edi Ramës

Në vitin 1998 kur për herë të parë Edi Rama hyri në politikën aktive, menjëherë u vu re një stil komunikimi krejt tjetër me...

Libri i Luljeta Lleshanakut një shënim i shkurtër në “The New York Times”

Libri me poezi të përkthyera në anglisht nga krijimtaria e poeteshës shqiptare, Luljeta Lleshanaku u përshkrua shkurtimisht në numrin e djeshëm të gazetës së...

SHBA: Hapet ekspozitë për Nënë Terezën

Disa muaj m? par? n? qytetin New Heaven u hap nj? ekspozit? kushtuar 100-vjetorit t? lindjes s? N?n?s Tereze. Ky qytet amerikan ?sht? i...

10 mënyra se si Facebook-u mund t’iu shkatërrojë jetën

Këtë javë Facebook-u do regjistrojë anëtarin e 500 miliontë. Është një rekord aq sa domethënës aq dhe pa kuptim. Por, është një kujtesë e...

Tinka Kurti: Ju rrëfej origjininën time hungareze

Rastësia e solli që për shumë vite të isha komshi me një nga emrat më të spikatuar të artit, ikonën e skenës dhe kinematografisë...

10 tragjeditë më të mëdha në Shqipëri,nga ajo e Otrantos deri tek e Gërdecit

Një aksident me përmasa tragjike trondit Shqipërinë ditën e djeshme. Autobusi i linjës Fushë-Arrës- Durrës del nga rruga në fshatin Dom në komunën Gjegjan...

Te fundit