HYRJE Kuriozitete

Kuriozitete

Kuriozitete

HYRJE Kuriozitete

Kinezët ndërtojnë për 15 ditë hotelin 30 katësh

Kinezët kanë habitur sërish botën me një arritje kësaj radhe në fushën e ndërtimit. Këtë radhë duke ndërtuar një hotel 30-katësh për 15 ditë,...

Fotoja më e shtrenjtë në botë

Kjo është fotoja më e shtrenjtë në botë. “Rhein II” me autor Andreas Gursky u hodh në ankand nga shtëpia e ankandeve Christie për...

Ja 20 miliarderët më të rinj në moshë

Disa prej të rinjve kanë arritur të vendosin një pasuri me miliarda për shumë pak vite. 20 miliarderët e kësaj liste janë të gjithë...

Piktura profeci, “parashikoi 11 shtatorin”

Tragjedia e dy kullave binjake në SHBA është përshkruar në një pikturë 13 vite para 11 shtatorit 2001. Vizatimi i bërë me një shkumës tregon...

Shtepia me e shtrenjte ne bote

Një fermë kuajsh në SHBA e quajtur “Toka dhe Kështjella e Xheksonit” është në shitje për 121 milion dollarë. Mendohet se është shtëpia më...

10 mashtruesit më të mëdhenj të historisë

Kanë mashtruar jashtë çdo imagjinate. Victor Lustig ka shitur kullën "Eiffel" për hekur; falsifikatori i famshëm Frank Abagnale ka bërë histori me falsifikimet e...

10 konspiracionet më të çuditshme në botë

Paralelisht me versionet zyrtare që publikohen nga mediat dhe autoritetet lidhur me ngjarje të rëndësishme në historinë botërore, zhvillohen edhe hamendësime nga më të...

Zbulohet “Muri i Madh” Vietnamez

Në rajone gati të pa arritshme të Vietnamit, arkeologët kanë zbuluar monumentin më të madh të Azisë Juglindore. Është fjala për një mur të...

E godet dy herë rrufeja dhe shpëton

Kamerat e sigurisë në një qytet të Kinës kanë filmuar diçka të pazakontë për të mos thënë e pabesueshme. Një kalimtar teksa përpiqej të...

Zbulohet gjarpri më i gjatë, është 17 metra

Një i tillë, kurrë më parë nuk ishte parë. Është plot 16.7 metra i gjatë dhe kur e sheh, të kall datën. Gjarpri 16.7...

“TIME”: 10 sekretet e pazakonta që na mbajnë fshehur qeveritë

Qeveria nuk ruan vetëm sekretet ushtarake. Ka informacione të tjera, si ai që Churchill ka urdhëruar fshehjen e informacionit mbi shfaqjen e UFO-ve që...

Ja cilët janë 100 njerëzit më me ndikim në botë

Njeriu më me influencë në botë, sipas “TIME Magazine” është ekzekutivi i Google-it, Wael Ghonim, i njohur si zëdhënësi i revulucionit. Wael Ghonim mishëron...

Te fundit