Hyrje » Kuriozitete

Piramidat Ilire në Bosnjë po trondisin opinionin botëror.

Ja kush jane 100 markat me te shtrenjta te botes

  Vendi Brandi Vlera Ndryshimi 1 vit Te ardhurat Reklamat Industria #1 Apple $145.3 B 17% $182.3 B $1.2 B Technology #2 Microsoft $69.3 B 10% $93.3 B $2.3 B Technology #3 Google $65.6 B 16% $61.8 B $3 B Technology #4 Coca-Cola $56 B 0% $23.1 B $3.5 B Beverages #5 IBM $49.8 B 4% $92.8 B $1.3 B Technology #6 McDonald’s $39.5 B -1% $87.8 B $808 M Restaurants #7 Samsung $37.9... 

“Himni i deteve”, anija turistike me e madhe ne bote

Anija e lundrimit turistik më e madhe në botë, ankorohet në brigjet britanike. “Himni i deteve” është e gatshme për të mirëpritur më shumë se 80.000 udhëtarë këtë verë. Ajo arriti në Southampton përpara ceremonisë zyrtare të prezantimit më 20 prill. Kur është koha për darkë, pasagjerët mund të zgjedhin në mes të 18 restoranteve të anijes, përfshirë një amerikan... 

11 shtepite me magjike ne bote

1. Casa do Penedo in Portugal/ Shtepia e Gurit, Portugali 2. Shtepia guacke, Meksike 3. Shtepia e xhuxhave, Zelande e Re 4. Shtepia me 3 kate ne peme, British Columbia, Kanada 5. Shtepi ne pyll, Hollande 6. Shtepia e cajit, Yamanashi, Japan 7. Shtepi e braktisur, Rusi 8. Shtepi tradiocionale, Islande 9. Shtepite e çuditshme, Minnesota 10. Maison de Sorciere in France/ Shtepia e shtrigave,... 

Ora me e shtrenjte ne bote

Një orë xhepi nga Patek Philippe, që tregon qiellin e natës mbi New Jork, u shit në ankand për 23.200.000 franga zvicerane në Gjenevë. Kështu, kjo është ora më e shtrenjtë në botë – dhe më komplekse. Kjo orë është një primadonë e vërtetë: Me 24 funksione të ndryshme, Philippe Patek “Supercomplication” është ora më e komplikuar në botë, transmeton Telegrafi. Ajo përbëhet... 

Parfumi me i shtrenjte ne bote, shishe prej kristali e punuar me ar

Parfumi me i shtrenjte ne bote: No1 Passant Guardant nga Clive Christian! Cmimi i pafumit: 173,000 Euro! Natyrisht qe shishja prej kristali eshte e punuar me ar dhe mbart 2000 diamante!  Me shume →

Ja kush jane me te pasurit e Europes

Ka dallim mes pasanikëve në SHBA dhe Europë. Kështu shkruan Vox.com e cila nëpërmjet një harte tregon se kush janë njerëzit më të pasur të Evropës. Dallimi qëndron në faktin se Evropa nuk i ka pasanikët baronë të teknologjisë dhe manjatë të naftës, siç ndodh në SHBA. Të pasurit e Evropës drejtojnë më së shumti biznese të pakicës por shumë fitimprurëse. Njerëzit më... 

Superhëna mahnit botën

Hena kishte sot maksimumin e dritës dhe të madhësisë. E quajnë Super-Hënë sepse duket shumë më e madhe dhe më e shkëlqyer se zakonisht, duke ofruar një spektakël të mrekullueshëm e mbresëlënës. /* Pause Play Play Prev | Next  Me shume →

Rusi, bresher sa nje top tenisi (Video)

Kapriçot e motit kanë sjellë 20 persona të plagosur lehtë në Rusi. Në Novosibirsk të Rusisë një stuhi e madhe breshëri e rënë krejt pa pritur ka lënduar dhjetra persona që ishin duke marrë rreze dielli në plazh. Madhësia e kokrrave të breshrit arrinte sa një top tenisi. Temperaturat ishin 38 gradë pak minuta para stuhisë. Sipas zyrtarëve rusë dëmi I shkaktuar nga breshëri... 

Avioni i nisur nga Los Angeles ben ulje emergjente, çahen tubat e ujit

Uji qe rrjedh nga tavani i avionit Tubacionet çahen dhe uji fillon të hyjë në kabinë, duke krijuar frikë mes pasagjerëve. Aq sa e kanë bindur komandantin e “A380 Airbus”, të shoqërisë australiane “Qantas”, i ngritur një orë më përpara nga Los Anxhelesi drejt Melburnit, të rikthehej aty ku u nis. Kompania qetëson klientët: “Vendimi u mor vetëm për të shmangur problemet,... 

Zemra e lopes i shpeton jeten 1-vjecarit

Një foshnjë e lindur me dy vrima në zemër ka mundur të festojë ditëlindjen e tij të parë falë zemrës së një lope. Ruben Weber-Jackson, nga Beverley, Yorkshire, kishte probleme të mëdha me frymëmarrjen për shkak të dy vrimave në zemër. Por falë një ndërhyrje të rrallë kirurgjikale me indet e zemrës së një lope vrimat janë zhdukur dhe ai gëzon shëndet të plotë. Kur Ruben... 

Meksike, nga çiftimi i zebres me gomarin, lind nje “zomar”

Në Tamaulipas të Meksikës ka lindur një ‘zomar’. Kafsha e rrallë lindi pas një çiftimi mes zebrës dhe gomarit. Zomari është quajtur Khumba dhe peshon 26 kilogram. Siç mund të shihet edhe në video kafsha ka këmbët e zebrës me vija të zeza dhe trupin ngjyrë kaf. Vogëlushi jeton më të ëmën në kopshtin zoologjik të qytetit ndërsa i ati është një gomar i cili jeton në një... 

Mos e humbisni...

Vildane Zeneli se shpejti dhe kengetare

Vildane Zeneli se shpejti dhe kengetare