87 vizitore online

Hyrje » Kulture

Rusi, bresher sa nje top tenisi (Video)

Krijohet çmimi “Rona Nishliu Awards”

Zëri i këngëtares Shqiptare me origjinë nga Kosova, e cila mori pjesë në “Eurovizion” me këngën “Më lini të qaj”, me sa duket ka bërë përshtypje tejet pozitive dhe kjo tregohet në krijimin e një çmimi special, i cili është quajtur “Rona Nishliu Awards”. Ky do të jetë një çmim i cili do të jepet në çdo edicion të Eurovizionit, për këngëtarin me vokalin më të... 

Kryeministri Rama feston sot 50 vjetorin

Kryeministri Edi Rama feston ditëlindjen e 50-të ndërsa urime të shumta i kanë vërshuar në rrjetet sociale, Facebook dhe Twitter. Por, si e sheh këtë 50-vjetor kryeministri Rama? Me një publikim në të njëjtat rrjete sociale ai përshëndet të gjithë nga zemra për urimet. “Flm me zemër për urimet e panumërta dhe pse me kujtoni papushim se s’jam më i ri:-) Po mbase mund të jetë... 

Avioni i nisur nga Los Angeles ben ulje emergjente, çahen tubat e ujit

Uji qe rrjedh nga tavani i avionit Tubacionet çahen dhe uji fillon të hyjë në kabinë, duke krijuar frikë mes pasagjerëve. Aq sa e kanë bindur komandantin e “A380 Airbus”, të shoqërisë australiane “Qantas”, i ngritur një orë më përpara nga Los Anxhelesi drejt Melburnit, të rikthehej aty ku u nis. Kompania qetëson klientët: “Vendimi u mor vetëm për të shmangur problemet,... 

Polemikat serbe te klipit te Era Istrefit, reagon regjisori

Regjisori Astrit Ismaili ka folur për gjithë zhurmën që është bërë në mediat serbe për shfrytëzimin e hapësirës së kishës së papërfunduar ortodokse për videoklipin “E Dehun” të Era Istrefit. Astrit Ismaili është ai që ka bërë konceptin dhe regjinë e videoklipit shumë të përfolur të Istrefit, të këngës “E Dehun” e tani, me anë të një reagimi ai ka treguar për... 

Karroca e re e Mbretereshes se Anglise

Mbreteresha e Anglise shkon drejt Pallatit Westminister, me karrocen e re Diamond Jubilee State. Kjo karroce u ndertua nga Mr Frecklington dhe eshte karroca e dyte mbreterore e ndertuar gjate nje shekulli. Ajo perfshin nje ndenjese 360 grade, e cila i lejon Mbretereshes nje shikim te gjere, pjese hidraulike te lyera ne flori dhe ne brendesi muze me vepra arti. /*  Me shume →

Arti ne rruge qe rrethon ne menyre te zgjuar ambjentin

Art ne rruge është menduar zakonisht të prishe mjedisin e tij dhe të kape vëmendjen tonë, por artistët në këtë listë kane praktikuar një teknikë të veçantë që e bën artin e tyre edhe më të dukshem dhe të gjallë. 1. Fytyra e Qytetit, Toronto, Kanada 2. Legjenda e Gjiganteve, Białystok, Poloni 3. Bota duke shkuar ne kanalin e kullimit, Spanje 4. Satellite Dishes, Birmingham,... 

Hersi Matmuja nuk kualifikohet per finalen e Eurosong

Hersi Matmuja nuk arrin kualifikimin për natën finale të “Eurosong”. Rrugëtimit të Shqipërisë i ka ardhur fundi në mbrëmjen e parë të këtij kompeticioni muzikor. Ka përfunduar konkurrimin e saj në natën e parë të festivalit të Eurovision në Danimarkë, përfaqësuesja e Shqipërisë, Hersi Matmuja. Nga 16 vende pjesëmarrëse vetëm 10 prej tyre kanë arritur të kalojnë për... 

Zemra e lopes i shpeton jeten 1-vjecarit

Një foshnjë e lindur me dy vrima në zemër ka mundur të festojë ditëlindjen e tij të parë falë zemrës së një lope. Ruben Weber-Jackson, nga Beverley, Yorkshire, kishte probleme të mëdha me frymëmarrjen për shkak të dy vrimave në zemër. Por falë një ndërhyrje të rrallë kirurgjikale me indet e zemrës së një lope vrimat janë zhdukur dhe ai gëzon shëndet të plotë. Kur Ruben... 

Meksike, nga çiftimi i zebres me gomarin, lind nje “zomar”

Në Tamaulipas të Meksikës ka lindur një ‘zomar’. Kafsha e rrallë lindi pas një çiftimi mes zebrës dhe gomarit. Zomari është quajtur Khumba dhe peshon 26 kilogram. Siç mund të shihet edhe në video kafsha ka këmbët e zebrës me vija të zeza dhe trupin ngjyrë kaf. Vogëlushi jeton më të ëmën në kopshtin zoologjik të qytetit ndërsa i ati është një gomar i cili jeton në një... 

Kine, femija lind me bisht

Një nënë i është drejtuar mjekëve me lutje për të kryer një operacion të vështirë tek fëmija i saj me bisht 5 centimetra. Djali 5 muajsh Nuo Nuo në Kinë ka lindur me bisht dhe brenda këtyre muajve, bishti është zgjatur 5 cm. Nëna, nga frika për të ardhmen e djalit, u ka kërkuar kirurgëve në Kinë të gjejnë një mënyrë për të hequr çrregullimin nga trupi i të birit... 

Nderron jete Gabriel Garcia Marquez, fitues i çmimit “Nobel”

Ka ndërruar jetë sot shkrimtari me famë botërore, Gabriel Garcia Marquez. Autori i shumë librave dhe fitues i çmimit “Nobel”, u nda nga jeta në moshën 87-vjeçare nga pneumonia, sëmundje që e vuante prej kohësh. Lajmi për vdekjen e shkrimtarit kolumbian është bërë i ditur nga familjarët për mediat e huaja. Veprimtaria e shkrimtarit Gabriel Garsia Markez, (i njohur edhe si Gabo),... 

Mos e humbisni...

Bleona Qerreti nxjerr foto “te nxehta”

Bleona Qerreti nxjerr foto “te nxehta”