97 vizitore online

Hyrje » Kulture

Ora me e shtrenjte ne bote

Nishani dekoron At Zef Pellumin me titullin “Urdhri i Flamurit”

SHËNGJIN - Edhe njëherë tjetër Shëngjini kthehet në epiqendër të vëmendjes, pasi Presidenti i Republikës Bujar Nishani i akordon titullin më të lartë “Urdhri i Flamurit” klerikut dhe penës së artë At Zef Pëllumi. Gjithçka është përcjellë një ceremoni solemne e organizuar pikërisht pranë bustit të tij në Bulevardin e Shëngjinit. Në praninë e përfaqësuesve të besimeve... 

Nis projekti, “Biletari elektronike ne sitet e trashegimise kulturore”

TIRANE- Nis zbatimi i projektit “Biletaritë Elektronike në Sitet e Trashëgimisë Kulturore & Muzeve në Shqipëri” me Ministrinë e Kulturës dhe Fondacionin Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim. Qëllimi i këtij projekti është të garantojë instalimin dhe administrimin e suksesshëm të biletarive elektronike në site të trashëgimisë kulturore dhe muzeve në Shqipëri .  Me shume →

Parfumi me i shtrenjte ne bote, shishe prej kristali e punuar me ar

Parfumi me i shtrenjte ne bote: No1 Passant Guardant nga Clive Christian! Cmimi i pafumit: 173,000 Euro! Natyrisht qe shishja prej kristali eshte e punuar me ar dhe mbart 2000 diamante!  Me shume →

Mbreteresha Elisabeth nderon Angelina Jolie me titullin “Dame Nderi”

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elisabeth, i ka dorëzuar aktores Angelina Jolie titullin “Damë Nderi”, në kuadër të iniciativave të saj në mbrojtjen nga përdhunimet gjatë luftës si dhe për shërbimet e bëra nga ajo për politikën e jashtme britanike. Lajmi është bërë i ditur sot në “Telegraph.co.uk”, ku shpjegohet se ngjarja e rëndësishme ishte paralajmëruar që në... 

Shqiperia hyn ne “harten” e Google

TIRANE- “Shqipëria hyn në “hartën” e Google”.Këtë lajm e ka konfirmuar Ministrja e Shtetit për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”. Ndërkaq, Harito ka bërë me dije se krahas marrëveshjes në Arsim, së shpejti do të ketë dhe marrëveshje të tjera në fusha të ndryshme. “Shqipëria hyn në “hartën”... 

Yahoo Travel shkruan: Malet e Shqipërisë, shtigjet ku kaloi Bajroni mbi kalë

“Yahoo Travel” i ka kushtuar një reportazh të gjatë rrugës së bërë nga Bajroni ku përshkuhen bukuritë e maleve shqiptare. Bajroni dhe Hobhouse ishin dy aventurierë që kërkonin emocione të reja në të 20-at e tyre. Ata kaluan kufirin e Greqisë për të përshkruar Shqipërinë, një vend që konsiderohej si moçali i Perandorisë Osmane, ku mbizotëronte analfabetizimi, sundohej... 

Kosove-Shqiperi nenshkruajne marreveshjen e binjakezimit per dy Muzete Historik Kombetare

TIRANE- Muzeu Historik Kombëtar dhe Muzeu Shtetëror i Kosovës nënshkruan dje marrëveshjen e bashkëpunim-binjakëzimit mes tyre. Ky ishte një akt që erdhi natyrshëm duke u nisur nga historia dhe trashëgimia e përbashkët kulturore që, lidh popullin shqiptar në Shqipëri dhe Kosovë. Marrëveshja u nënshkrua nga titullarët e dy institucioneve, z.Melsi Labi dhe z.Arsim Mehmeti, ku të... 

Flamuri shqiptar, nder me terheqesit ne bote

Në shumë faqe interneti, flamuri i shqiptarëve konsiderohet si ndër flamujt më të mirë kombëtar në botë. Në shumë renkime, flamuri jonë pozicionohet në një ndër dhjetë flamujt me dizajnin më të mirë, më tërheqës. “Guximi, besimi, tradicionalja dhe krenaria janë emocionet që evokohen kur shikoni këtë flamur që është i thjeshtë në mënyrë magjepsëse. Në fund të... 

Ben Blushi, fitues i çmimit letrar ‘European Union Prize for Literature’

 Ben Blushi është fitues i çmimit letrar ‘European Union Prize for Literature’. Një titull që u jepet autorëve më të mirë të rinj në Europë. Këtë vit atë e fituan edhe 12 shkrimtarë të tjerë. Por kjo është hera e parë që ky çmim i jepet një autori shqiptar. Blushi u nderua me këtë çmim për librin “Otello, Arapi i Vlorës”. Fituesi u shpallën në panairin... 

O’Keefe dhe cifti Moser fitues te Cmimit Nobel ne Mjekesi

Anglo-amerikani John O’Keefe dhe çifti norvegjez May-Britt dhe Edvard Moser kanë fituar çmimin Nobel për Mjekësinë këtë vit, gjatë ceremonisë që u bë mbajt ditën e hënë dhe që jepet për zbulimin e sistemit të pozicionimit të brendshëm të trurit, gjë që ndihmon qeniet humane të gjejnë rrugën e duke dhënë të dhëna për mënyrën se si krizat apo Alzheimeri ndikon në tru.... 

Cmimi Nobel ne Fizike fitohet nga 2 shkencetare japoneze dhe 1 amerikan

Japonezet Isam Akasaki 85 vjec dhe Hiroshi Amano 55 vjec si dhe amerikani Shuji  Nakamura 60 vjec, jane fituesit e Cmimit Nobel ne Fizike. Ky cmim u dha per shpikjen e bere prej tyre  per llampat Led, te cilat kursejne ndjeshem energjine elektrike. Dy shkencetaret japoneze jane pjese e universitetit te Nagoya, ndersa ai amerikan u transferua ne vititn 1994 nga universiteti japonez i Tokushima ne... 

Mos e humbisni...

Rihanna shfaqet si Medusa seksi duke pozuar gjysmë-nudo

Rihanna shfaqet si Medusa seksi duke pozuar gjysmë-nudo