HYRJE Kosova

Kosova

Kosova

HYRJE Kosova

KE, me 28 Tetor hapen negociatat per MSA me Kosoven

Komisioni Evropian sot publikon Raportin e Progresit për Kosovën, i cili do të prezantojë përparimet dhe ngecjet e republikës së Kosovës në rrugën dhe...

BE: Vendosja e flamurit të Kosovës ishte një gabim teknik

Zëdhënësja e Misionit Vëzhgues të BE-së në Kosovë, Florence Marchal, thotë se vendosja e flamurit të Kosovës në faqen zyrtare të BE-së ishte thjesht...

OKB, Serbia akuza UÇk-se, Shqiperia i kunderpergjigjet

Akuzat e rënda të Presidentit të Serbisë, Tomislav Nikoliç kundër udhëheqësve të Kosovës, të bëra gjatë Debatit të Përgjithshëm të sesionit të 68-të të...

Marrëveshje me Serbinë, prefiksi telefonik i Kosovës + 383

Serbia ka pranuar marrëveshjen me Kosovës për çështjen e telekomunikacionit. Sot ishte dita e fundit kur Serbia duhej t’i kthente përgjigje Bashkimit Evropian nëse...

Pacolli dhe sheiku i Abu Dhabit blejnë prona në Serbi

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behxhet Pacolli ka blerë mbi 10 mijë hektarë tokë në Vojvodinë, shkruajnë mediat serbe - të cilave iu referohet Telegraci.com -...

Kosova bllokoi qumeshtin, Shqiperia bllokon miellin

Mbi 74 ton miell u bllokuan dje në pikën e kalimit kufitar në Kukës, nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit i këtij qyteti. Sipas AKU-së...

Serbia fton të rinjtë shqiptarë për t’u rekrutuar në ushtrinë serbe

Shoqata “Vatra” thotë se pushteti serb po vazhdon provokimet ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Kryetari i kësaj shoqate, Sejdulla Kadriu është shqetësuar me...

Serbia pozicionon forca shtesë në kufirin me Kosovën

Skadimi i ultimatumit të Ministrisë së Drejtësisë së Serbisë ndaj autoriteteve shqiptare të Komunës së Preshevës për heqjen e lapidarit me emrat e dëshmorëve...

Refuzohet zyrtarisht kërkesa e Nikolic për të vizituar Kosovën

Zv/kryeministri kosovar dhe ministër i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, ka refuzuar kërkesën e presidentit të Serbisë, Tomislav Nikoliç, për të vizituar Kosovën. Konfirmimi zyrtar u bë...

Nikoloç: Nuk e duam BE, do zgjedhim Kosoven

Serbia do të heqë dorë nga anëtarësimi në Bashkimin Evropian, nëse Brukseli na kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës, deklaroi Presidenti serb, Tomislav Nikoliç. "Nëse...

Fund mbikëqyrjes, Ahtisari: Plani im utopik, sot fakt.

Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli dje përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. "Pas vlerësimit të tij më datë 2 korrik 2012 se Propozimi Gjithëpërfshirës...

Prefiksi +355 i Kosoves. Berisha: “Duhet diskutuar”

Kryeministri Sali Berisha shpreh rezerva për pjesën teknike të realizimit të rezolutës së Parlamentit të Kosovës, që i kërkon qeverisë së Prishtinës të marrë...

Te fundit