HYRJE Kosova

Kosova

Kosova

HYRJE Kosova

Kosove, SHBA: Deputetët, respekt ndaj Gjykates Kushtetuese

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u shfaq për të komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese në raport me presidentin, duke i ftuar të...

Kosovë, AAK nuk e njeh Pacollin

Partia opozitare në Kosovë AAK ka deklaruar se nuk e njeh Behgjet Pacollin për president të vendit. Shefi i Grupit Parlamnetar të AAK-së,...

Kosove: Gjykata Kushtetuese rrezon Presidentin Pacolli

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka rrëzuar sot zgjedhjen e Behxhet Pacollit si President. Sipas organit të drejtësisë, votimi për Pacollin president është anti-kushtetues. Lajmi bëhet...

12 vjet nga fushata ajrore e çlirimit të Kosovës

Në ditën e sotme, 12 vjet më parë, filluan sulmet ajrore të forcave të NATO-s kundër caqeve serbe në Kosovë dhe në Serbi. Sulmet...

Bruksel, ne pasdite fillojne bisedimet Kosove – Serbi

Tre vjet pas shpalljes së pavarësisë Prishtina do të nisë sot pasdite bisedimet direkte me Beogradin. Bisedimet do të zhvillohen në Bruksel dhe etapa...

Tirana përshëndet qeverinë e re te Kosoves, Topi uron presidentin Pacolli

Presidenti i Republikës së Kosovës, Behxhet Pacolli, ka marrë urimet e para për zgjedhjen në detyrën e re. I pari që i telefonoi Presidentit...

Zgjedhja e Pacollit si President ne te mire te Kosoves

Krerët e PDK-së dhe AKR-së, Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli kanë nënshkruar marrëveshjen për bashkëqeverisje. “Nënshkruan një marrëveshje për partneritet në ndërtimin e institucioneve...

Prishtinë, nënshkruhet zyrtarisht koalicioni PDK-AKR

Kryetari i PDK-së Hashim Thaci dhe kreu i AKR-se Behxhet Pacolli nënshkruan pasditen e sotme marrëveshjen për koalicionin qeverisës. Pas nënshkrimit të marrëveshjes, Thaçi...

Kosova feston 3 vjetorin si shtet i pavarur

Tri vite më parë, deputetët e Kuvendit të Kosovës, pas një procesi të gjatë e të mundimshëm negociatash me Serbinë, me mbështetjen e...

Gjyqi për trafikun e organeve, prokurori i EULEX lexon akuzën

Në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë është mbajtur seanca dëgjimore për akuzat e ngritura kundër shtatë kosovarëve, të dyshuar se janë pjesë e një...

The Economist: E ardhmja e Kosovës dhe akuzat e Marty-t

“Një referendum i suksesshëm për të ardhmen europiane të Kosovës”, ishte përcaktimi i kryeministrit kosovar Hashim Thaçi për zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë të...

Raporti i KE, Hashim Thaçi ‘bosi’ i trafikut të organeve dhe armëve

Qeveria e Kosovës ka hedhur poshtë raportin e raportuesit të Këshillit të Evropës, Dik Marti, i cili ka akuzuar liderët e Ushtrisë Çlirimtare të...

Te fundit