HYRJE Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi

HYRJE Ekonomi

Vleresim B1 ne ekonomi, Moody’s: Ekonomi e qendrueshme

Gjiganti Ndërkombëtar i financave Moody’s, konfirmoi vlerësimin B1 me prespektivë të qëndrueshme për borxhin publik të Shqipërisë duke deklaruar se vendi regjistroi një ecuri...

Qeveria miraton propozimin, 250 mln euro per Rrugen e Arbrit

Qeveria ka shpërblyer me një bonus sa dhjetë përqind të pikëve ofertën e një kompanie private për ndërtimin e Rrugës së Arbrit. Zbardhet vendimi,...

Turizmi, ulet TVSH-ja ne 6%

Tatimi mbi vlerën e shtuar për akomodimin turistik në Shqipëri do të jetë 6 përqind, nga 20 që është aktualisht. Qeveria ka vendosur në mbledhjen...

Turizmi, 1.5 mld euro te ardhura ne 2016

Shqipëria përfitoi mbi 1 miliardë e gjysmë euro nga turizmi në vitin 2016. Shifra, e cila përbën nivelin më të lartë të të gjitha...

Rriten perseri tarifat per udhetaret nga aeroporti “Nene Tereza”

Nuk është aspak çudi se ne shqiptarët udhëtojmë më shtrenjt me avion se fqinjët apo qytetarët e vendeve europiane. Jo vetëm që aeroporti i Rinasit...

Rriten investimet, Italia fal 40 mln euro

Ministria e Financave shpalli 15 projektet e radhës që janë përzgjedhur për t’u financuar përmes borxhit të falur nga qeveria italiane. “Vlera e financimit të...

Papunesia bie ne 14.2 perqind

Papunësia në shkallë vendi arriti në 14,2 përqind në tremujorin e fundit të 2016, niveli më u ulët që nga janari i 2013. Instituti...

Ahmetaj: Ulja e papunesise lajm i mire

Për ministrin e Financave, Arben Ahmetaj, ulja e mëtejshme e papunësisë është një lajm tjetër i mirë për qytetarët dhe ekonominë. “Në një vit është...

Bonuse per grate fermere

1.6 miliardë lekë nga buxheti i shtetit do të shkojnë këtë vit për subvencionimin e fermerëve. Për të shtuar numrin e grave përfituese, Ministria...

INSTAT: Rriten eksportet, kryesisht nafta dhe kromi

Të dhënat më të fundit zyrtare tregojnë se pas dy vitesh të vështira eksportet kanë filluar të gjallërohen. Instituti i Statistikave raportoi se në...

Pagat e policeve, rriten shperblimet

Qeveria ka miratuar një vendim i cili rrit shpërblimet për punonjësit e Policisë së Shtetit, jo vetëm për punën jashtë orarit dhe ditët e...

Gjiknuri: Pas mandatit te dyte, mund te ulet TVSH per energjine elektrike

Ministri i Energjisë Damian Gjiknuri thotë se përmirësimi i sektorit energjetik dhe ekonomisë në tërësi mund të çojë në realizimin e një premtimi të...

Te fundit