HYRJE Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi

HYRJE Ekonomi

Shtetëzohen puset e naftës, prishet konçesioni me Transatlantic

Ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri autorizoi kompaninë shtetërore Albpetrol që të rimarrë në pronësi shtetërore dy nga vendburimet më të rëndësishme të naftës në...

Projektligji, falen taksat per bizneset dhe individet

Taksat e papaguara nga biznesi dhe individët, që i përkasin periudhës para 31 dhjetorit të vitit 2010 do të falen plotësisht. Eshte zbardhur drafti përfundimtar...

Pensionet, ja datat kur do ndahet shperblimi prej 6 mije leke

Të 643 mijë pensionistët nga java tjetër do të marrin shpërblimin e premtuar prej 6 mijë lekësh për festat e fundvitit. Drejtori i ISSH-së, Astrit...

Ligji per Call Center! Cila eshte e ardhmja e tyre?!

Edhe pse në Itali diskutimet për ndryshimet në ligjin për delokalizimin e call center që pritet të rrezikojë jo pak sektorin në Shqipëri, kanë...

Brisilda Shehaj jep doreheqjen nga posti i zv. ministre e Ekonomise

Zëvendës ministrja e Ekonomisë, Brisida Shehaj është dorëhequr nga detyra që mbante. Shehaj, e cila mbante prej 2 muajsh postin e zv/ministres së Ekonomisë, i...

FMN, parashikime pozitive per rritjen eonomike

Fondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi se pas disa vitesh me rritje nën mesataren e rajonit, vitin e ardhshëm Shqipëria do të rikthehet të jetë ekonomia...

Paketa e re fiskale 2017, ulen taksat per industrine vendase

Për mineralet metalore që përpunohen në vend, renta përgjysmohet nga 6 për qind që është aktualisht në 3 për qind. Sipas qeverisë, kjo masë...

Qeveria subvencionon makinat e vjetra

Qeveria do të subvencionojë drejtuesit e makinave të vjetra, për të blerë automjete të reja. Skemë e re financimi kjo, që do të mbështesë...

“Standard & Poor’s”: Ekonomia e qendrueshme

Gjiganti ndërkombëtar i financave “Standard and Poor’s” konfirmoi notën “B+” për borxhin afatgjatë të Shqipërisë dhe notën “B” për borxhin afatshkurtër, duke e vlerësuar...

BB: Shqiperia, numrin me te madh te aksidenteve rrugore

Aksidentet rrugore janë një problem madhor jo vetëm shëndetësor, por edhe ekonomik për Shqipërinë. Një raport i Bankës Botërore tregon se, Shqipëria ka një...

INSTAT, rritet inflacioni

Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit për të tretin muaj me radhë duke iu larguar niveleve minimale të shënuara në gjysmën e parë...

Reforma ekonomike 2017-2019, nis mbledhja e sugjerimeve

Qeveria nisi hartimin e programit të reformave ekonomike 2017-2019, në shërbim të reformave strukturore që synojnë të rrisin konkurrueshmërinë ekonomike të Shqipërisë. I gjithë ky...

Te fundit