112 vizitore online

Hyrje » Ekonomi

Deshtimi i gaz-sjellesit “South Stream” dhe roli i Shqiperise ne te ardhmen

ERE pritet të bëjë publik vendimin per rritjen e çmimit të energjisë

Enti Rregullator i Energjisë pritet të bëjë publik vendimin për rritjen e çmimit të energjisë elektrike, përballë kërkesave të tre operatorëve të prodhimit, transmetimit dhe shpërndarjes. Ky vendim pritet të merret brenda muajit dhjetor, ndërsa sot bordi i ERE mori në shqyrtim miratimin e tarifave të reja, në një seancë dëgjimore me KESH, OSHEE e OST. Në nisje të seancës dëgjimore,... 

“Rruga e Kombit” ne 2015 me pagese

Rruga Milot-Kukës do të jepet me koncesion, pas një procedure tenderimi, që duhet të mbyllet deri në fund të vitit. Këtë e ka deklaruar dje në Komisionin parlamentar të Ekonomisë ministri i Transportit Edmond Haxhinasto. Ky proces ka disa vite që duhej të ishte mbyllur, pasi nisma u mor nga qeveria Berisha, kur u konstatua se shpenzimet për mirëmbajtjen ishin shumë të larta dhe se... 

Statistike, MB raporton ulje te krimit ekonomik e korrupsionit

Ministria e Brendshme ka publikuar ditën sotme treguesit krahasimorë të luftës kundër kriminalitetit përgjatë 1 viti të qeverisë Rama për periudhën 16 shtator 2013-15 shtator 2014 duke e krahasuar me periudhën 16 shtator 2012-15 shtator 2013. Në cilët evidentohen arritje në luftën kundër drogës, shkeljeve rrugore, korrupsionit, luftës kundër krimit ekonomik, apo edhe ndërtimeve... 

Tirane, arrihet marreveshja me CEZ, shteti shqiptar merr 100 % te aksioneve te OSHEE

TIRANE – Shteti shqiptar ka marrë 100% të aksioneve të kompanisë CEZ. Lajmi konfirmohet nga Ministria e Energjisë ku përmes një komunikate për shtyp, bëhet e ditur se sot u arrit nënshkrimi i Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe shoqërisë CEZ a.s, për Transferimin e Aksioneve të shoqërisë OSHEE, të cilat ishin në pronësi të shoqërisë CEZ a.s. Kjo marrëveshje... 

INSTAT raporton se gjate 3-mujorit te dyte, eksportet jane rritur me 9.2%

Gjatë tremujorit të dytë të vitit 2014, u eksportuan 71 miliardë lekë mallra ose 9,2 % më shumë se në të njëjtin tremujor të vitit të kaluar dhe 18,6 % më shumë se tremujori i mëparshëm. Sipas statistikave zyrtare të Institutit të Statistikave, INSTAT, gjatë 3-mujorit të dytë u importuan 142 miliardë lekë mallra, 10,7 % më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të... 

Minstria e Financave, statistike: Buxheti 14.7% me shume te ardhura si nentemujor

TIRANE- Edhe si nëntëmujor, ka qenë pozitive, ashtu si gjatë gjithë vitit në vazhdim, performanca e administratës fiskale. Të dhënat e para statistikore të ministrisë së Financave, ende paraprake, flasin për 266.7 miliardë lekë të ardhura në total, me rritje 14.7 për qind nga 232.5 miliardë lekë, që u arkëtuan një vit më parë nga janri deri në fund të shtatorit. Të ardhurat Dy... 

Ikonomi: “Prej 1 janarit do te rritet akciza e cigareve nga 90 ne 110 leke”

TIRANE – Në mbledhjen e sotme të Komisionit të Ekonomisë, diskutohet projektligji i mallrave. Në fjalën e saj, zëvendësministrja e Shëndetësisë, Milva Ikonomi, bëri të ditur se në bazë të këtij projektligji, akciza e cigareve do të ndryshojë nga 90 lekë, në 110 për paketë. Ikonomi nënvizoi se akciza e re do të futet në fuqi nga 1 janari i vitit të ardhshëm. Ndërsa... 

Spiropali: 18.9 mld leke me shume se 1 vit me pare, ulet borxhi me 17.5 %

TIRANE – Drejtoria e Doganave bëri sot analizën 12 mujore të punës së saj, nën qeverisjen e mazhorancës së majtë, ku të pranishëm ishin edhe Ministri i Financave Shkëlqim Cani si dhe zëvendësministri Niko Peleshi. Në fjalën e saj, drejtoresha e këtij dikasteri, Elisa Spiropali, theksoi se gjatë këtij 1 viti të punës së doganave, janë arkëtuar 18.9 miliardë lekë më shumë... 

TAP, fillon puna për ndërtimin e Korridorit Jugor të Gazit

AZERBAJXHAN- Ministri i Energjisë Damian Gjiknuri ndodhet në Baku të Azerbajxhanit, për të marrë pjesë në ceremoninë e fillimit të punës në Terminalin e Sangaçalit për ndërtimin e Korridorit Jugor të Gazit. Ministri Gjiknuri ka vendosur firmën mbi tubin e parë të Korridorit Jugor të Gazit, duke u shprehur se ky projekt e vendos Shqipërinë në hartën energjetike të Evropës.... 

Siguracionet e makinave online, kush ben akisdent paguan me shume

Fillimisht u ndërtua regjistri elektronik online i shitjeve të sigurimeve të detyrueshme motorike, më pas regjistri i dëmeve të sigurimeve të detyrueshme motorike dhe dje filloi aplikimi i sistemit Bonus-Malus. Sistemi online Një javë do të zgjasë vëzhgimi i sistemit për problemet që mund të hasen në praktikë dhe më pas do të vazhdojë shitja e policave të sigurimit me çmime të... 

Rihapet autostrada Tiranë-Elbasan, perfundon ne fund te vitit

Rihapet autostrada Tiranë-Elbasan, e bllokuar dy ditë më parë. Mësohet se bllokimi i rrugës është bërë për shkak të punimeve që po kryheshin në aksin nga tuneli, deri në Elbasan. Ndërkohë, i pranishëm në përfundimin e punimeve të kësaj rruge ishte dhe Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, i cili bëri më pas dhe inaugurimin e saj. Haxhinasto i bëri... 

Mos e humbisni...

Vildane me mbathje teper te vogla per te pasmet e saj

Vildane me mbathje teper te vogla per te pasmet e saj