Hyrje » Auto

Qeveria subvencionon makinat e vjetra

Kushtet e reja per te marre patenten.

Për të fituar lejen e drejtimit, çdo kandidat që plotëson kriteret dhe mbyll me sukses provimin e teorisë, duhet të japë dy provime praktike. Udhëzimi i Ministrisë së Transporteve propozon që për patentat e kategorisë B (autoveturat), kandidatët kanë kohë 6 muaj për të fituar provimet e praktikës, duke filluar nga data e lëshimit të autorizimit. Sipas variantit të ri, i cili... 

Dealer i ri per Fiat e Jeep ne Shqiperi, prezantim i tre modeleve te reja

Grupi i mirënjohur në fushën e automobilizmit, Fiat Chrysler Automobiles FCA, prezantoi dje importuesin dhe dealer-in më të ri në Shqipëri, Automaster. Automasterdo të përfaqësojë tre marka prestigjioze dhe të rëndësishme për territorin e Shqipërisë, Fiat, Fiat Professional dhe Jeep. Automaster është pjesë e Union Group, lider në tregun shqiptar në shumë fusha, si në shërbimet... 

Krahasimi i Porsche Macan S vs Audi SQ5 vs BMW X4 30d

Jane SUV ne peshe 2 ton dhe sportive. Kane motorr diesel ultra efficient dhe fuqi qe mund te konkurrojne dhe veturat sportive. Kjo trio perben kreun e makinave SUV sportive. Fale teknologjise se fundit me inovative dhe garave te rrezistences si ajo e Le Mans 24 ore, Audi SQ5, BMW X4 dhe Porche Macan premtojne funksionalitet te larte, shpejtesi dhe kenaqsi ne ngarje me nje stil Europian. Te tre konkurentet... 

Audi fillon prodhimin ne seri të A7 dhe S7 Sportback

Audi duket se ka filluar prodhimin ne seri të A7 dhe S7 Sportback. Ndryshimet drastike të veturave fillojnë ne pjesën e përparme me dritat Matrix LED. Ndërkaq ndryshimet në pjesën e pasme janë të kufizuara dhe vështirë vërehen, por të gjithë ata që janë të flaktë pas kësaj marke mund të vërejnë ndryshimet në mbrojtësit anësorë dhe bishtin e veturave. Kur flasim për interior,... 

Mercedesi i ri, C250 CDI BluEFFICIENCY

Mercedes – Benz ka ndertuar nje gjenerate te re te motorrit turbo-diesel, që do të bëjë premierën e tij botërore në një model të C – Class në Auto Show në Paris . Në prodhimin e limituar te C250 CDI BlueEFFICIENCY,4 cilindra 2.2 -litra naftë prodhon një fuqi prej 204 hp dhe një moment 500Nm. Kombinuar me një kamio manuale me 6 marshe, modeli premierë mund të përshpejtojë... 

BMW pritet te nxjerre linjen e re te makinave te vogla

BMW është vendosur te fuse ne treg një valë të modeleve të reja të makinave të vogla e mbështetur nga arkitektura e re e markës front-wheel-drive. Anëtari i bordit për shitje dhe marketing, Ian Robertson, tha per website AutoExpress se një platformë e re e mbështetur ne nje gjeneratë te re Mini Cooper do të linde, front-wheel drive dhe modelet e të all-wheel-drive. BMW thuhet se do... 

Lamborghini Urus është një koncept SUV i projektuar nga Lamborghini

Lamborghini Urus është një koncept SUV i projektuar nga Lamborghini, zbuluar në Auto Show e Pekinit më 23 Prill 2012. Emri vjen nga paraardhësit e eger të bagëtisë, i njohur gjithashtu si bizon. Koncepti SUV i Lamborghini Urus do të jetë shumë më i lehte, rreth 100 kg (220 lb) me pak sesa disa SUV te tjere për shkak të përdorimit të gjerë të fibrave të karbonit, edhe pse ajo është... 

10 makinat me te mira ne panairin e Frankfurtit

1. Ferrari 458 Speciale. 2. Mercedes-Benz S-Class Coupe 3. Audi Nanuk concept. 4. Volvo coupe concept. 5. Toyota Yaris Hybrid R concept. 6. Kia Niro. 7. Infiniti Q30. 8. Jaguar C-X17 SUV prototype. 9. Lexus LF-NX SUV concept. 10. 2013 Nissan X-Trail  Me shume →

Mercedesi i Ri S-Class, 2014

Mercedesi i ri S-Class nuk ka ndryshuar shume. Makina eshte zgjeruar me rreth 1 inç ne brendesi per me shume hapsire, por gjeresia e shasise mbetet e njejte. Sedani ka nje lartesi me te madhe dhe stopat e pasem jane ridizenjuar. Mercedes thote qe makina e saj do te jete makina e pare ne bote me teknologjine LED – asnje llampe normale. Cmimi aktual i versionit S550 shkon rreth $95,900 duke perfshire... 

Stema e Benz do te ndriçoje ne modelete e reja

Keni ndjesine qe Mercedesi juaj nuk po terheq vemendje mjaftueshem? Si thoni ta ndriçoni yllin me 3-kende me teknologjine LED? Nese doni te beni kete, ky opsion do te jete i vlefshem per makinat e reja ne muajin Gusht. Modelet aktuale mund ta pershtasin ate me vone. Por ka nje kleçke te vogel sepse ligjet ne fuqi ne USA e ndalojne kete teksa makina leviz, pra mund ta shijoni kur makina eshte ne parkim... 

Koenigsegg Agera me ne fund pritet te dale ne rruge

Koenigsegg Agera pritet me në fund të dale në rrugë në Shtetet e Bashkuara këtë qershor, më shumë se dy vjet pas paraqitjes së tij. Prodhuesi suedez i supermakinave është në pritje të miratimit të një airbagu të dytë përjashtuar nga Administrata e Sigurise Kombëtare Highway Traffic (NHTSA). Airbaget inteligjente janë të dizajnuara dhe te qepur per te llogaritur ashpërsine e aksidentit,... 

Mos e humbisni...

Angelina Jolie teper e dobesuar gjate xhirimit te “Unbroken”

Angelina Jolie teper e dobesuar gjate xhirimit te “Unbroken”