79 vizitore online

Hyrje » Rajoni

Bosnje, flamuri i ISIS ngrihet mbi shtepite

Syriza fiton zgjedhjet ne Greqi. Samaras pranon humbjen

SYRIZA e Aleksis Tsipras do të udhëheqë Greqinë për 4 vitet e ardhshme, duke u cilësuar si një “tërmet” për faktin se për herë të parë në një vend të BE-së vjen në pushtet një parti e majtë radikale. Syriza fitoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbajtura këtë të dielë në Greqi, me një rezultat të thellë kundrejt Demokracisë së Re, partisë së kryeministrit... 

Kush eshte Aleksis Tsipras?! Biografia e tij.

Aleksis Tsipras është i pari kryetar partie greke i lindur pas rrëzimit të juntës së kolonelëve. U lind në Athinë më 28 korrik 1974 dhe që në moshë të njomë u aktivizua në radhët e rinisë së partisë komuniste (KNE). Ishte ndër liderët e lëvizjeve të fuqishme të nxënësve grekë të shkollave të mesme në fillim të viteve 1990, ndërsa e rriti aktivitetin e tij sindikalist... 

Lideri i radikaleve serbe, Sheshel: Serbia ka hequr dore nga Kosova

Lideri i Partisë Radikale Serbe (SRS) dhe i akuzuari i Hagës, Vojisllav Sheshel, ka përsëritur qëndrimet e tij se nuk do të kthehet vullnetarisht në paraburgimin e Tribunalit të Hagës dhe se nuk do t’ua vërë veshin kërkesave të kryeprokurorit të Hagës, Serge Brammertz, që të kthehet në njësinë e paraburgimit në Sheveningen. “Me siguri se do t’i përgjigjem, por kjo përgjigje... 

Rama takon Vuçiç në Serbi. Kryefjala, te drejtat e shqiptareve ne Presheve

Kujdesi i Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës Shqiptare, ishte kryefjalë e takimit që kryeministri Edi Rama zhvilloi në Beograd me homologun serb Aleksandar Vuçiç. Ndërsa me kryeministrin kinez, Li Keqiang, sipas Ramës është arritur mirëkuptim i plotë për nevojën e rritjes së mbështetjes financiare të Kinës ndaj Shqipërisë dhe vendeve të Rajonit. “Takim me km Vuçiç per... 

Paranoja e mediave serbe me Kryeministrin Rama

Megjithese vizita e tij sigurohej nga 5000 police, ne 10 Nentor ne Beograd, Rama kishte frike se mos e vrisnin dhe kishte veshur nje jelek antiplumb. Keshtu hapet titulli i nje prej gazetave te perditshme te Beogradit. Rama do te marre pjese ne samitin e ardhshem qe do te mbahet me 16 Dhjetor ne Beograd i cili do te sigurohet nga 10,000 forca policie, por a do te veshe perseri Rama jelek antiplumb?! Burime... 

Sheshel provokon shqiptaret: “Do te kthehemi ne Kosove, me ose pa lufte”

Lideri i radikalëve serbë Vojsllav Sheshel ka deklaruar se Serbia do të kthehet në Kosovë edhe me luftë nëse është nevoja. Sheshel madje ka dhënë disa pohime tronditëse kur ka treguar se në qendrën e paraburgimit në Hagë ka takuar Fatmir Limajn e Ramush Haradinaj dhe se ka kaluar mirë me ata. “Ne do të kthehemi në Kosovë me ose pa ushtri. Duam ta bëjmë këtë në paqe dhe rezoluta... 

Tetove, flamuri shqiptar ngrihet ne Pallatin e Kultures

Flamuri gjigant rreth 40 metra që ndriçoi Tetovën për festën e 28 Nëntorit, ka tmerruar tej mase mediat sllavomaqedonase. Mediat sllavomaqedonase me ironi kanë shkruar sot për ngjarjen e festës së Flamurit në Tetovë, duke u munduar të zbulojnë se kush qëndron pas këtij flamuri gjigant dhe kush janë personat që e vendosen flamurin ilegalisht në Pallatin e Kulturës, njofton TetovaSot. Gazeta... 

Vuçiç, kamerier i Sheshelit dhe Nikoliçit

Në rrjetet sociale ka filluar beteja për të kaluarën e kryeministrave të Serbisë e të Shqipërisë, pas takimit të sotëm në Beograd. Pas publikimit të fotografive nudo të kryeministrit shqiptar Edi Rama nga tabloidi serb “Kurir”, shtypi kosovar ka publikuar një foto që po qarkullon edhe në rrjetet sociale, ku shfaqet kryeministri serb Aleksandër Vucic, duke mbajtur një arkë me... 

Vucic : “Jane arrestuar sulmuesit e dyqaneve te shqiptareve”

BEOGRAD - Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar sot se në sulmet kundër dyqaneve të shqiptarëve dhe goranëve nuk ka dorë ndonjë organizatë serioze dhe se sulmuesit janë të mitur dhe të rinj. “Disa ishin në gjendje me alkool, disa jo”, tha Vuçiç në një konferencë për gazetarë në Beograd, dhe ka shtuar se “vetëm për një furrë nuk janë zbuluar sulmuesit”.... 

Serbia u sulmua nga 1.5 milione kompjutera

Mediat serbe njoftojne se diten e ndeshjes sistemi kompjuterik i Serbise u sulmua rreth ores 21:30 me rreth 40 gigabits per sekonde e cila eshte ekuivalente me shikimin e 2000 kanaleve televizive HD. Ky eshte nje nga sulmet me te medha ne historine e IT. Te ashtequajturat “Sulme DDoS” e sulmuan Serbine me rreth 1.5 milione kompjutera nga e gjithe bota. Mediat raportojne se Shqiperia nuk... 

Policia serbe zbulon autorin e dronit

Thuajse një javë nga valëvitja e flamurit kuqezi me hartën e Shqipërisë së Madhe mbi stadiumin “Partizani” të Beogradit, policia serbe thotë se ka identifikuar personin që telekomandoi dronin ku ishte vendosur flamuri në ndeshjen e 14 Tetorit Serbi-Shqipëri. Sipas mediave serbe, bëhet fjalë për shqiptarin 32-vjeçar me inicialet I.M për të cilin thuhet se është lëshuar urdhër-arresti,... 

Mos e humbisni...

Victoria Bechkam puth djalin Brooklyn pas nje ceremonie

Victoria Bechkam puth djalin Brooklyn pas nje ceremonie