79 vizitore online

Hyrje » Rajoni

Greqi, ekspertiza: I dënuari vdiq si pasojë e rrahjeve

Agimi i Arte: “Te minohet kufiri me Shqiperine”

Pas kapjes së shqiptarëve në Kostur, Agimi i Artë, i kërkon qeverisë greke, bllokimin e kufirit me Shqipërinë, duke kërkuar ngritjen e kampeve, dëbimin e shqiptarëve, kthimin e ushtrisë në kufi etj. Nga ana tjetër, një oficer grek ka përshkruar momentin e arrestimeve. Agimi i Artë Në kërkesën e tyre, partia e Agimit të Artë shkon deri aty sa të kërkojë edhe vënien e minave... 

Serbia do te loboje kundra “pakos gjermano – britanike”

Serbia do të përpiqet që të mbledhë front sa më të gjerë vendesh, që do të kundërshtojnë kërkesën Gjermanisë e të Britanisë, që bisedimet e Beogradit me Brukselin të fillojnë me hapjen e kapitullit për Kosovën. Gazeta serbe “Novosti” shkruan se qëllimi i Beogradit është që në versionin final të kornizës biseduese për të cilën duhet konsensusi në Bruksel, të... 

‘Presheva’, Serbia: Deklaratat e Shqipërisë nxisin destabilitet në rajon

Ministria e Jashtme e Serbisë ka protestuar sot ndaj deklaratës së Qeverisë së Shqipërisë, lidhur me heqjen e përmendores në Preshevë më 20 janar. Ministria e Jashtme serbe konsideron se fjalori që është përdorur në deklaratën e përmendur (të Qeverisë së Shqipërisë) nxit direkt aktivitetet e mëtejshme të orientuara në destabilitetin e situatës në jug të Serbisë, por... 

Shkup, blindohet Parlamenti, opozita kundershton buxhetin

Forca të shumta policore janë vendosur para ndërtesës së Kuvendit të Maqedonisë për të penguar konfrontimin e mundshëm fizik mes simpatizantëve të opozitës dhe pushtetit, pas barrikadës të së dielës nga deputetët e opozitës së bashkuar në Kuvend, për të parandaluar, siç thonë, grusht-shtetin politik të pushtetit për miratimin me çdo çmim të buxhetit. Deputetët opozitarë,... 

Greqia nxjerr ne shitje 30 ishujt e pare

Në Greqinë e krizës duket se privatizimet do prekin gjithçka, edhe atë që dikur s’mund të imagjinohej. Qeveria greke me sa duket ka vendosur të shesë përkohësisht disa ishuj, për të përballuar krizën. Sipas të dhënave të para jozyrtare, ishujt do të shiten me kontratë 50 vjeçare. Të interesuarit mund të shfrytëzojnë ishullin për 45-50 vjet. Sipas gazetës “Ta Nea”,... 

Athine, deputeti qellon me grushta ne emision live

Shock ka shkaktuar incidenti që ka ndodhur në studion televizive të televizionit ANT1 në Greqi, ku një i zgjedhur deputet më 6 Maj dhe kandidat për zgjedhjet e 17 Qershorit i partisë Agimi i Artë, ka goditur më shuplaka dhe grushta një përfaqësuese të njohur të Partisë Komuniste, Liana Kanelis, ndërsa hodhi një gotë me ujë mbi anëtaren e SYRIZA-s Rena Dourou. Ngjarja ndodhi gjatë... 

Serbi, Nikolic fiton zgjedhjet presidenciale

Mbyllet raundi i dyte i votimeve në Serbi. Rezultatet paraprake të bëra publike nga mediat lokale nxjerrin në avantazh Tomislav Nikolic. Në raundin e dyte të votimeve mori pjesë 41 për qind e popullsisë. Sipas mediave lokale, ne 25 për qind të kutive të numeruara deri më tani, Nikoliç kryeson me 49.9 për qind të votave, ndërsa Tadiç 47.7 për qind. Por këto rezultate theksojne mediat,... 

Greqi, pasiguria rritet, Samaras nuk formon dot qeverine

Antonis Samaras, lideri i partisë Demokracia e Re është tërhequr rreth mandatit të marrë nga presidenti Karols Papulias për formim të një qeverie koalicioni. Pas takimit të fundit me udhëheqësin e së majtës demokratike Foris Kouvelis, i cili konsiderohet si një partner i mundshëm, Samaras është tërhequr. Kouvelis deklaroi se nuk bashkëpunojmë me palët pro Memorandumit.”Qëllimi... 

Mediat bullgare: Maqedonia duhet te ndahet

Ndarja e Maqedonisë është opsioni më paqësor për të ardhmen e këtij vendi për të shmangur skenarët e konflikteve horror. Sipas gazetës bullgare Novinite, Maqedonia ka rol kyç në stabilitetin e tërë rajonit, ndërsa destabilizimi i saj mund të jetë mënyra më e mirë për të rikthyer luftën ndërkombëtare dhe vetëm për gjysmë ore konflikti do të ndizet në Shqipëri, Kosovë,... 

Vizita e Topit ne Shkup irriton dipllomacine bullgare

Vizita dhe vendosja e kurorave të lules pranë bustit të personalitetit historik “Goce Dellçev” si dhe vizita e përmendoreve në sheshin “Shkupi 2014” si pjesë e agjendës së presidentit shqiptar Bamir Topi në Shkup ka irrituar diplomacinë bullgare. Një diplomat bullgar i tha agjencisë së lajmeve INA se “presidenti Topi nuk bëri mirë që hyri në skenaret e autoriteteve maqedonase,... 

Shkup, Presidenti Topi sot takon homologun Ivanov

Presidenti Bamir Topi nis sot axhenden e takimeve ne Maqedoni, ku qe mbreme ndodhet per nje vizite treditore. Ai sot do të nis takimet zyrtare, ku paradite do të pritet nga homologu i tij  Gjorgji Ivanov, me te cilin do te dale edhe ne një konferencë të përbashkët. Topi dhe Ivanov do të vizitojnë varrin e Goce Dellçev në Kishën e Shën Spasit, ku do të vendosin kurora lulesh. Presidenti... 

Mos e humbisni...

Kim Kardashian mezi mbulon te pasmet me nje pale mbathje te vogla

Kim Kardashian mezi mbulon te pasmet me nje pale mbathje te vogla