51 vizitore online

Hyrje » Kosova

Prishtine, perleshje midis protestuesve dhe policise

Thaci: “Vizita e Vucic ne Kosove eshte normale”

Vizita në Kosovë e kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçic, e cila është paralajmëruar për ditën e mërkurë, është vlerësuar si normale dhe e zakonshme nga zëvendës-kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi. Këtë vizitë, Thaçi e ka vlerësuar të karakterit humanitar dhe fetar. “Këto vizita që ndodhin në rajon, janë krejt normale,... 

Prishtine, tentoi te hedhe ne erë Katedralen, arrestohet serbi

Autoritetet e rendit në Kosovë kanë arrestuar një person në orët e vona mbrëmjes të së enjtes, në lagjen Arbëria të Prishtinës, pasi në makinën e tij raportohet se është gjetur një sasi e konsiderueshme eksplozivi. Mediat kosovare shkruajnë sot se bëhet fjalë për një akt të pastër terrorist. Shënjestra dyshohet se ka qennë, shpërthimi i Katedrales së Prishtinës. Zëdhënësi... 

Isa Mustafa kryeministër, Hashim Thaçi zv/kryeministër dhe ministër i jashtëm

Mediat në Kosovë bëjnë të ditur se PDK dhe LDK kanë finalizuar sot marrëveshjen për bashkëqeverisje. ‘Express’ shkruan se Qeveria e ardhshme do të udhëhiqet nga Isa Mustafa. Zëvendëskryeministra do të jenë Hashim Thaçi, Muhamet Mustafa dhe Edita Tahiri. Hashim Thaçi do të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër i jashtëm në qeverinë e Isa Mustafës. Raportohet se kryeministri... 

Kosove, arrihet marreveshja qeverisese. Isa Mustafa Kryeminister

Qeveria e re e Kosovës do të udhëhiqet nga Isa Mustafa, kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i cili dje vendosi të braktisë koalicionin e bllokut të opozitës me AAK-në e Haradinajt, Nismën e Fatmir Limajt, dhe Vetëvendosjen e Albin Kurtit, duke lidhur marrëveshje me PDK-në e Hashim Thaçit. Në këtë mënyrë, sipas marrëveshjes Mustafa merr postin e Kryeministrit, ndërkohë që... 

Pasagjeri i aksidentuar: “I thame shoferit te ulte shpejtesine”

Tre persona po marrin ndihmën mjekësore nga 49 të cilët ishin pjesë e aksidentit të djeshëm të autobusit që po udhëtonte nga Slazburgu për në Prishtinë, i cili doli nga rruga në Rudarë të Serbisë. Dy janë në QKUK ndërsa tjetri në Serbi pas një intervenimi kirurgjik që i është bërë. Në një intervistë dhënë për KosovaPress njëri prej tyre, Fedrit Kasabaj, shprehet se... 

PDK i ofron kryeministrin Albin Kurtit

Partia Demokratike e Kosovës ia ka ofruar kundërshtarit më radikal politik, Vetëvendosjes, postin e kryeministrit dhe gjashtë ministri. Këtë e ka pohuar për mediat kosovare Dardan Molliqaj nga Vetëvendosje. “Këto kanë qenë ato që kanë ardhur në atë letër që unë personalisht nuk i kam parë por i kanë parë njerëzit e Vetëvendosjes sepse ne nuk kemi pranuar në asnjë formë... 

Zgjedhjet ne Kosove, Thaçi drejt fitores

Hashim Thaçi është drejt marrjes së mandatit të tretë në krye të qeverisë së Kosovës. Kur janë numëruar mbi 94 % të votave nga zgjedhjet e parakohshme të së dielës nga mbi 750 mijë votues, Partia Demokratike e Kosovës është drejt fitores me 31.24 % të votave. Kështu, Thaçi ka mundur rivalin e tij direkt, Isa Mustafën, me një diferencë prej pothuajse 5% të votave. Partia... 

Kosove, 3 te vdekur nga nje shperthim gazi ne KEK

Një shpërthim i madh ka ndodhur pranë Koorporatës Energjetike të Kosovës. Shpërthimi ka ndodhur në departamentin e kimikateve në “Kosova A”,si pasojë e shpërthimit të bombulës së hidrogjenit, dhe sipas punëtorëve dyshohet se 3 të vdekur dhe 13 të plagosur, megjithatë ende nuk ka asgjë zyrtare rreth dëmeve në njerëz. Kurse, drejtori Ekzekutiv për Shërbime e Koorporatës,... 

BE: Gjykate e vecante per krimet e luftes ne Kosove

Bashkimi Evropian konfirmon zyrtarisht qëllimin për themelimin e një gjykate të veçantë e cila do të trajtojë çështjen e krimeve të luftës në Kosovë, njofton RTK. Në një përgjigje me shkrim për RTK-në zyra e BE-së sqaron se “Bashkimi Evropian nuk është duke propozuar themelimin e një Tribunali por të një gjykate të veçantë brenda sistemit gjyqësor të Kosovës.” Siç... 

Kosova drejt liberalizimit te vizave me BE

Ministrja e Integrimit të Kosovës, Vlora Çitaku dhe ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi mbajtën një takim plenar me ekspertët e Misionit Vlerësues të Komisionit Evropian, të cilët do të qëndrojnë në Kosovë gjatë kësaj jave për të vlerësuar nga afër kriteret që dalin nga udhërrëfyesi për liberalizim të vizave. Pikat më të rëndësishme ku do të fokusohet vlerësimi... 

Kosova rikthen taksen prej 40 Euro ne dogane

Dogana e Kosovës rikthen taksën prej 40 eurosh për kamionët më mallra që vijnë nga Shqipëria. Kjo gjë nuk është pritur mirë nga drejtuesit e firmave shqiptare, të cilët kanë urdhëruar drejtuesit të kamioneve që transportojnë mallra drejt Kosovës të ndalojnë në pikën kufitarë të Morinit. Për këtë arsye dje në këtë pikë doganore, drejtuesit kamionëve kanë stacionuar... 

Mos e humbisni...

Maddona 18-vjeç pozon nudo. Foto te pa publikuara me pare

Maddona 18-vjeç pozon nudo. Foto te pa publikuara me pare