94 vizitore online

Hyrje » Aktualitet

Bulzqize, vdes minatori 30-vjecar nga shembja e dheut

Ndertoi skeme piramidale, arrestohet biznesmeni i karburanteve, Xhevat Rira

Për të shmangur problemet me kreditë bankare që i kanë sjellë sekuestrimin një e nga një të pasurive të biznesmenit të hidrokarbureve, Xhevat Rira kishte zgjedhur të ndërtonte një skemë piramidale, duke marrë tek persona të ndryshëm sasi të konsiderueshme lekësh, me premtimin se do jua kthente me interes më të lartë. Biznesmeni i njohur, njëherësh dhe konsulli Shqiptar i Nderit... 

Shperthimet e “Bankers Petroleum”, banoret serish ne proteste

Dhjetëra banorë të fshatit Zharrës në rrethin e Fierit kanë protestuar ditën e sotme për shprëthimet e vazhdueshme nga kompania e nxjerrjes së naftës “Banker Petrolium”, ku shpërthimi i fundit u shënua ditën e djeshme. Të vendosur përpara Prefekturës së Fierit, banorët kanë shprehur në shenjë proteste shqetësimin e tyre lidhur me dëmet që shpërthimet e kompanisë “Bankers”... 

Lushnje, drejtoresha merte rryshfet ne zyre ne oret e nates

LUIZA TABAKU (MAJTAS) PARATE E SEKUESTRUARA NE BANESEN E DREJTORESHES Drejtoresha e Arsimit në Lushnjë zhvillonte edhe natën takime për të kërkuar paratë nga mësuesit e rrethit apo ata që prisnin emërimin. Prokuroria, e cila ka hetuar për gati dy muaj veprimtarinë korruptive të Liza Tabakut, ka kryer përgjime në zyrën e Arsimit dhe jashtë saj, duke konfirmuar akuzën e ngritur ndaj... 

Fushe Kruje, shperthim eksplozivi ne nje kompleks biznesesh

Një shpërthim me eksploziv ka ndodhur orët e para të mëngjesit të sotëm në Fushë-Krujë. Mësohet se ngjarja ka ndodhur 300 metra larg qendrës së këtij qyteti në drejtim të rrugës së Krujës. Eksplozivi është vënë në një ndërtesë, e cila shërbente si kompleks biznesesh, në pronësi të shtetasit Besnik Tali. Nga ky shpërthim 300 metra larg qendrës janë shkaktuar vetëm... 

Elbasani – Tirana degjeneron ne dhune. Demtohet stadiumi i ri

Policia e Elbasanit ka nisur procedimin penal ndaj 6 tifozëve të përfshirë ditën e djeshme në dhunën në shkallët e stadiumit “Elbasan Arena”, në ndeshjen Elbasani – Tirana, në ndeshjen e javës së 13 të Superligës Shqiptare. Kështu janë proceduar penalisht tifozët Naim Xhepa, Agron Xhepa, Mustafa Skilja, Përparim Shermadhi, Adnand Miraku dhe Klevis Buzo. Sipas policisë së... 

Rihapet pas 36-vjetesh tuneli antiberthamor i Enver Hoxhes

Pas 36 vjetësh nga inaugurimi në qershor të 1978-ës, hapet këtë të shtunë tuneli antibërthamor i komunizmit, por këtë radhë i shëndërruar në një qendër historiko-artistike të quajtur “BUNK’ART”. Hapësirat e parashikuara për mbledhjet e Byrosë Politike, dhomat ku mendohej të flinin ish-diktatori i komunizmit Enver Hoxha dhe ish-kryeministri Mehmet Shehu në rast rreziku,... 

Rritet cmimi i Pasaportave dhe kartave te identitetit

Shqiptarët, që do të aplikojnë nga 1 Janari i vitit 2015-s për karta të reja identiteti dhe pasaporta biometrike do t’u duhet të paguajnë më shumë. Letërnjoftimet do të kenë element shtesë sigurie, por edhe do të mundësojnë përfitimin e shërbimeve publike elektronikisht. Nga 1 janari, shtetasit shqiptarë do të paguajnë 1 500 lekë për kartat e identitetit dhe 7 500 lekë për... 

Sot, 1 vit nga vdekja e Olldashit. Basha shprehet ne Facebook

Sot shënohet një vit nga dita kur deputeti Sokol Olldashi humbi jetën në një aksident të rëndë automobilistik. Deputeti demokrat, 2 herë ministër në qeverisjen e djathtë, u nda nga jeta në moshën 41-vjeçare ndërsa la pas dy fëmijë. Ai humbi jetën në një aksident tragjik mbrëmjen e 20 Nentorit të 2013-ës, teksa udhëtonte nga Tirana për në Elbasan, i vetëm me automjetin e... 

Nis seanca ndaj bandes se tritolit, Sinanaj akuzohet per 15 vepra penale

Gjykata e Krimeve të rënda nisi seancën e parë gjyqësore në ngarkim të 7 të pandehurve të së ashtuquajturës “Banda e tritolit”, mbi të cilët rëndojnë 38 akuza. Julian Sinanaj, Erjon Mëhillaj, Genis Mëhillaj, Ndricim Gjokona, Marjon Mitro, IAlban Mexha dhe Ilir Karccini janë të akuzuarit që do t’i nënshtrohen procesit gjyqësor, pas përfundimit të hetimeve nga prokuroria... 

Kosove, arrihet marreveshja qeverisese. Isa Mustafa Kryeminister

Qeveria e re e Kosovës do të udhëhiqet nga Isa Mustafa, kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i cili dje vendosi të braktisë koalicionin e bllokut të opozitës me AAK-në e Haradinajt, Nismën e Fatmir Limajt, dhe Vetëvendosjen e Albin Kurtit, duke lidhur marrëveshje me PDK-në e Hashim Thaçit. Në këtë mënyrë, sipas marrëveshjes Mustafa merr postin e Kryeministrit, ndërkohë që... 

Permbytje ne gjithe Shqiperine, 3 viktima

Shënohen tre viktimat e para nga rrjeshjet e dendura të shiut që përfshinë mbrëmë disa qytete në vend. Në qytetin e Laçit babë e bijë humbën jetën kur rrjedha e shirave nxorri nga rruga makinën me të cilën ata udhëtonin, duke e përmbysur atë në një kanal. Ngjarja ndodhi rreth orës 21:30 të së martes, moment kur reshjet e shiut vijonin prej disa orësh në qytetin e Laçit.... 

Mos e humbisni...

Modelja Charlote Springer, e dashura e re e Adnan Januzaj

Modelja Charlote Springer, e dashura e re e Adnan Januzaj