Hyrje » Aktualitet

Reforma ne drejtesi kushton 40 milione USD ne vit

Tirana turistike, destinacioni i turisteve

Në këto ditë të nxehta gushti, kur Tirana boshatiset nga qytetarët e saj, vendin e tyre duket se e kanë zënë turistët. Vendet nga të cilat vijnë janë të ndryshme, madje kohët e fundit harta është zgjeruar edhe me shtete si Brazili, Zelanda e Re apo vendet aziatike. Megjithatë, bazën e përbën trekëndëshi “polakë, çekë, sllovakë”, por nuk mbeten pas as italianët apo francezët.... 

Tirane, gjendet i pajete nje 17-vjecar

Në vendgrumbullimin e mbeturinave, në Sharrë  të Tiranës, është gjetur pa jetë trupi i një 17-vjeçari të quajtur Ardit Xhoklaj. Nga hetimet paraprake, rezulton se  i riu i kishte duart të veshur  doreza dhe në trup është I mbuluar me një mushama, të njëjta me të  punonjësve që mbledhin mbeturinat në terren. Viktima dyshohet të ketë humbur jetën mbrëmjen e djeshme. Trupi... 

Mjetet ujore, Leli: Nuk e monitorojme dot detin

Pushteti vendor në Vlorë deklaron se ka kompetenca monitoruese vetëm për pjesën tokësore të bregdetit, ndërsa monitorimin e detit e ka të pamundur. Sipas kryetarit të Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, është Policia Kufitare ajo që i kryen këto monitorime në det. “Ne mund të monitorojmë pjesën që i takon bashkisë, siç është pjesa e rërës, bregdetit, pra plazhet, ndërsa... 

Turisti rus, Prokuroria kerkon 30 dite burg per Kucin

Prokuroria e Vlorës i është drejtuar gjykatës duke kërkuar masën e sigurisë “arrest me burg, me afat 30-ditor” për shtetasin Fatmir Kuçi, derisa të përfundojë ekspertiza në mjetin lundrues tip skaf, për të konfirmuar nëse turisti rus u godit për vdekje prej tij apo jo. Masa do të shqyrtohet të shtunën nga Gjykata e Vlorës për dyshimet e “vrasjes nga pakujdesia” të Denis... 

Kamionet me mallra, hiqet detyrimi i peshimit

Kamionët me mallra që hyjnë apo dalin në pikat doganore të vendit tonë nuk do të kenë më detyrimin për t’u peshuar të gjithë. Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka miratuar një udhëzim, i cili aplikon modelin e riskut në këtë procedurë, duke e zbatuar detyrimin për peshim në vetëm 20% të rasteve. Sipas Ministrisë së Financave, kjo masë lehtëson bizneset duke i çliruar... 

Aeroport i ri ne jug te vendit

Qeveria ka ndërmarrë hapin e parë për ndërtimin e një aeroporti të ri në jug të vendit për fluturime ndërkombëtare. Këshilli i Ministrave ka autorizuar Ministrinë e Transportit dhe Autoritetin e Avicionit Civil që të kryejnë tenderimin e projektit për realizimin e studimit të fizibilitetit për ndërtimin aeroportit. Shuma e vënë në dispozicion është 30 milionë lekë. Studimi... 

France, myslimanet pjese e meshes. Solidaritet pas vrasjes se priftit

Myslimanët anembanë Francës iu përgjigjën thirrjes për të marrë pjesë në meshat e së dielës në shenjë solidariteti pas vrasjes së priftit 84-vjeçar Jacques Hamel nga dy të rinj të radikalizuar. “Sot, ne të gjithë jemi katolikë të këtij vendi”, tha Anouar Kbibech, kreu i Këshillit Francez për Kultin Mysliman. Shërbesa të posaçme fetare u mbajtën në vendin e tronditur... 

Veliaj: Tirana do te kete 5 unaza

Tirana do të ketë 5 unaza, 2 prej të cilave do t’i dedikohen vetëm transportit publik  dhe këmbësorëve dhe biçikletave. Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj ka prezantuar planin e përgjithshëm rregullues në njësitë bashkiake 5 dhe 7. “Dy unazat e reja që ne po bëjmë, pra Unaza e Vogël, ajo që po bëjmë sot, Unaza e Mesme dhe e Madhja, janë tre unaza të fokusuara tek transporti... 

Xhacka: Te ngrihet Instituti i Kujteses per Luften e dyte Boterore

Shqipëria do të ketë së shpejti Institutin e Kujtesës së Luftës së Dytë Botërore, një nismë e 30 deputetëve socialistë për t’i bërë apel kujtesës kombëtare për kontributin, që vendi ynë ka dhënë përgjatë asaj periudhe. Një nga nismëtaret e këtij projektligji, i cili është dërguar tashmë në Parlament, deputetja Olta Xhaçka, në një intervistë zbulon detajet e propozimit... 

5 Nentori, data e Lumturimit te 38 martireve katolike

Do të jetë 5 nëntori data kur do të kryhet Lumturimi i 38 martirëve të Kishës Katolike të Shqipërisë‎, të cilët u arrestuan, torturuan dhe ekzekutuan gjatë regjimit komunist. Ka qenë Imzot Angelo Massafra, Kreu i Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë ai që ka bërë të ditur dhe datën e Lumturimit‎, pas meshës së mbajtur të martën në Katedralen “Nënë Tereza”... 

Importi i mbetjeve. Ekspertet: Te ndalohet me ligj djegia

Ekspertët e mjedisit kërkuan që rikthimi i ligjit për lejimit te importit të mbetjeve, si lëndë e parë për riciklim, të ketë përcaktime të qarta për të ndaluar përdorimin e mbetjeve për djegie. “Deri më tani kanë filluar të punojnë incineratorët në Shqipëri dhe nesër do të dalin përsëri me idenë që mbetjet e vendit tonë nuk u mjaftojnë dhe duan të importojnë mbetje,... 

Mos e humbisni...

Vildane Zeneli shijon pushimet ne Aruba

Vildane Zeneli shijon pushimet ne Aruba