HYRJE Mero Baze A po e shantazhon Berisha, Bashen?

A po e shantazhon Berisha, Bashen?

0
189

meroPothuajse dy javët e fundit një fluks opinionistësh që vërtiten rrotull Berishës dhe sidomos djalit të tij, po trashin dita-ditës zërin kundër Lulzim Bashës. Në fillim e fajësuan për mënyrën si u soll me rezultatin e zgjedhjeve, pse pranoi të futej në zgjedhje, pse pranoi të thoshte se zgjedhjet kishin shkuar mirë, pse pranoi të thoshte që kemi fituar dhe pastaj u kthye tek ajo që Berisha e tha sapo u mbyll kutia e fundit, që ato zgjedhje nuk duheshin njohur.

Më pas vijuan kritikat me mungesën e fuqisë së Bashës për të bërë protesta, me faktin që ai po e ndan PD-në në grupin e tij të ri dhe në berishët e vjetër dhe deri tek akuzat e fundit për klientelizëm në qëndrimet ndaj ligjeve të shumicës në Kuvend.

Gjithnjë e më shumë po theksohet nga ana tjetër, se Berisha po bëhet i vetmi pol referues në PD dhe për këtë sillen dhe shembuj ekstremisht banal si kafet e Berishës me ambasadorin amerikan, kinez apo ndonjë tjetër.

Po ashtu dhe fokusi i debateve parlamentare është më shumë i përqëndruar tek ajo ç’thotë Berisha sesa tek qëndrimi zyrtar i PD-së, që formalisht përfaqësohet nga ato që thotë Basha.

Shantazhi duket se është i qartë dhe jo pa pasoja tek Basha. Ai ka reflektuar me nxitim ditët e fundit ndaj këtyre zërave duke bërë gjeste qesharake politike, siç është qëndrimi ndaj ligjit për Arsimin e Lartë, ku vet Berisha ishte më i qartë dhe më serioz pro ligjit se sa kundërshtimi vulgar i Bashës pa asnjë thelb politik. Një lider opozite nuk e ka luksin që qëndrimin për një ligj ta vendosë në bazë të kritikave që i bëjnë figurës së tij, por në bazë të cilësisë së ligjit. Dhe nëse ligji sipas Bashës do çohet në Gjykatë Kushtetuese, atëherë i bie që ai të ketë qenë aq i keq sa Basha duhet ta kishte ngritur zërin javë e muaj më parë, kur në fakt i kishte dhënë ok këtij projekligji me lobistët e tij.

Por a është i gjithë ky shantazh një përpjekje për ta zhvendosur Bashën nga kreu i PD-së?

Kjo nuk ka asnjë shans të ndodh. E para sepse Berisha nuk dëshiron të zvënedsoj formalisht Bahsën, por ta ketë atë të zëvendësuar realisht. Dhe me këtë mënyrë të sjelluri Berisha e ka zhdukur Bashën nga qarkullimi dhe dikton me qëndrimet e tij. Kjo është dhe arsyeja pse rrit presionin ndaj tij.

Së dyti, Berisha e do Bashën kështu siç është sot. Të pafuqishëm, të mundur, të paaftë për të çuar PD-në në fitore dhe të përulur për të mos ia prerë kokën. Është dosja e duhur për një njeri, të cilit i ka hapur rrugën formalisht të jetë kryetar i një partie, që ai nuk ka ndërmend ta lëshojë. Ashtu siç i ka dashur ministrat dhe bashkëpuntorët me cene që t’i mbante nën kontroll, po ashtu dhe Bashën e do pikërisht kështu, të pazotin për asgjë që mund t’i rrezikojë marrjen seriozisht të postit të kryetarit.

Dhe së treti, edhe sikur të ndodh çudia dhe Berisha ta humbiste durimin e t’i thoshte “ik”, Basha nuk do ishte për herë të parë në jetë të tij aq i bindur. Një njeri që ka sakrifikuar aq shumë për të qenë i përulur për dhjetë vite, duke pranuar çdo poshtërim personaliteti, nuk mund ta pranojë lehtë të flaket edhe pse ky është sporti më popullor i Berishës me bashkëpuntorët e tij. Basha e ka pranuar poshtërimin për të qenë formalisht kryetar dhe duke i hapur rrugën Berishës për çdo gjë, por nuk e pranon humbjen edhe të këtij statusi. Dhe megjithëse Berisha bën humor me të duke i lëshuar në shpinë “shokët e çunit”, e di mirë që “shoku i vajzës”, nuk është po aq i përulur si i divorcuar, sa është i përulur si dhëndër brenda në PD. Ndaj e gjithë kjo zhurmë është thjesht për ta bërë edhe më ushtar sesa është. Dhe ai nuk përton të bëhet!

Gazeta Tema

Përgjigju

Please enter your comment!
Please enter your name here